Kopřiva dvoudomá je jedna z nejlepších léčivých rostlin. Kdyby prý lidé věděli, jak je kopřiva léčivá, nepěstovali by na zahradách už nic jiného. Kopřivu však můžeme využít i v kuchyni a v kosmetice. Nejlepší doba ke sběru kopřiv jena jaře. Od března do dubna se sklízejí především mladé výhonky, pokud však kopřivu kosíme, můžeme ji sklízet téměř celý rok. Používáme 4-6 nejvýše posazených listů včetně řapíku a samotného výhonku.
Kopřiva dvoudomá má čistící, detoxikační, stahující, posilující a antirevmatické účinky, snižuje krevní tlak, používá se u dny a aterosklerózy. Kopřiva je antiseptická, působí antivirově, proti kašli, je vhodná pro diabetiky, jelikož snižuje hladinu krevního cukru. Působí dobře na žaludek a játra, podporuje trávení, vylučování žluči a vyprazdňování střev.
Kopřiva se podává u chudokrevnosti na podporu krvetvorby, čistí krev, pomáhá také při vnitřním krvácení. Užívá se při chřipce, léčí močové a dýchací orgány. Zvláště na jaře pomáhá kopřiva oživit metabolismus. Receptů z kopřiv najdete spousta. Nejoblíbenější je asi připravená jako špenát. My vám přinášíme recept na velmi jednoduchou polévku, kterou můžete odstartovat jarní detoxikaci.
Co budeme potřebovat:
500 g listů kopřiv
3 l vody
2 lžíce másla
2 stroužky česneku
špetku soli a pepře.
Postup:
Listy kopřiv opláchneme studenou vodou a nasekáme je na menší kousky. Ty orestujeme na rozpuštěném másle. Poté zalijeme studenou vodou a volně vaříme asi 10 minut. Před koncem varu přidáme dva stroužky drceného čerstvého česneku, osolíme, opepříme.
Energie: 137,88 kcal
Bílkoviny: 3,31 g
Tuky: 8,7 g
Sacharidy: 9,18 g
Draslík: 23,90 mg
Vápnik: 33,27 mg
Fosfor: 6,90 mg