Chirurgická ambulance Brno Josefská navyšuje po rekonstrukci kapacitu

Rychlé vyhledání produktu

Vybrat kategorii nebo podkategorii

Chirurgická ambulance v Brně - Josefské navyšuje po rekonstrukci kapacitu

Chirurgická ambulance B. Braun v Brně – Josefské prošla během letošního října rozsáhlou rekonstrukcí za 1,6 milionu korun. Zároveň navyšuje také kapacitu možností aplikace infuzní terapie. O tu je totiž stále větší zájem. „Záleží nám na našich pacientech, a proto jim chceme nabídnout adekvátní prostředí. Prostředí, které je moderní, na úrovni dnešní doby a ve kterém se budou cítit příjemně,“ říká MUDr. Petr Novák, traumatolog a vedoucí lékař chirurgické ambulance B. Braun v Brně.

DLOUHO PLÁNOVANÁ REKONSTRUKCE PROBĚHLA BĚHEM DVOU TÝDNŮ

Brněnská chirurgická ambulance v Josefské ulici funguje už 25 let. Její rekonstrukce se plánovala déle než půl roku. Celá akce pak proběhla během tří říjnových týdnů. Pro pacienty je ambulance znovu k dispozici od pondělí 9. listopadu 2020. „Rekonstrukce byla náročná, ale úspěšná. Museli jsme požádat pacienty o shovívavost a ambulanci na dva týdny zcela uzavřít,“ vysvětluje MUDr. Petr Novák. Rekonstruovaly se totiž všechny prostory ambulance, včetně podlah či osvětlení. Součástí zrekonstruované ambulance je také nově vybavená vyšetřovna a místnost pro chirurgické zákroky. Personál ambulance se může těšit na nové zázemí včetně malé kuchyňky. Přestavba brněnské ambulance přinesla především nové a ekonomičtější využití celkových prostor. „Nad prostorovým řešením ambulance jsem se zamýšlel už před třemi lety. Důležité pro mě bylo vymyslet, jak prostory ambulance lépe využít. Byl tam totiž malý operační sálek, který se využíval jen minimálně a rentgen, který už byl nerentabilní. Tím pádem nám vzniknul potenciál pro ekonomičtější a efektivnější využití celého prostoru ambulance,“ vysvětluje hlavní důvod rekonstrukce MUDr. Petr Novák.

VÍCE INFUZNÍCH KŘESEL V MODERNÍ AMBULANCI

Ze zmíněných dvou místností, které se dříve využívaly pouze minimálně, vznikly nově dva pokoje, které budou nově využity právě pro infuzní terapii. O tu je podle vedoucího lékaře mezi pacienty stále větší zájem. V první místnosti budou umístěna čtyři křesla, ve druhé pak dvě křesla s možností dvou dalších přídavných. „Díky rekonstrukci jsme navýšili kapacitu lůžek na infuzní terapii ze tří na šest, případně osm pacientů. Místo původní jedné místnosti vznikly nově dvě, ve kterých bude infuzní terapie podávána,“ vysvětluje vedoucí lékař MUDr. Petr Novák a dodává: „Nová ambulance nám všem přinese moderní, příjemné a přijatelné pracovní prostředí. Je vybavena nejmodernější technikou. Velkým přínosem je samozřejmě v neposlední řadě zlepšení komfortu pro pacienty. Každého lékaře potěší, když může pacientům zpříjemnit pobyt v ambulanci.“

STÁLE VÍCE VYUŽÍVANÁ INFUZNÍ TERAPIE

V ambulantní praxi se v Česku čím dál častěji začala využívat tzv. infuzní terapie, tedy podávání léčiv přímo do žíly pacienta. Tento způsob podávání léků hraje v péči o pacienty významnou roli. Intravenózní medikace se běžně využívá až u 90 % pacientů hospitalizovaných v nemocnici a v poslední době stále častěji prostupuje také do již zmíněné ambulantní péče. V brněnské chirurgické ambulanci budou nyní schopni tuto péči poskytnout až padesáti pacientům denně. „Zásadní výhodou infuzní terapie je její účinnost. Ta je výrazně vyšší než při podávání léků v tabletové formě nebo ve formě klasické injekce, kterou pacient dostane v rámci pohotovosti,“ vysvětluje MUDr. Petr Novák, který se infuzní terapii věnuje už téměř dvacet let. V brněnské ambulanci se poskytuje vasodilatační, vitamínová a analgetická terapie. Dominuje především posledně jmenovaná, tedy podávání infuze proti bolesti například zad či nosných kloubů. „Typickým pacientem je padesátiletý muž nebo silnější dáma, které trápí bolesti zad. Dále pak mladí sportovci, kteří mají například po úrazech páteře nebo nosných kloubů. A v neposlední řadě k nám přichází pacienti staršího věku, kteří například čekají na náhrady kyčelních a kolenních kloubů,“ dodává MUDr. Petr Novák. Pacienti si infuzní terapii podle vedoucího lékaře oblíbili. Na křeslech se jim leží pohodlně, někteří dokonce usnou. Průměrná infuzní terapie trvá něco přes hodinu a pacienti na ni docházejí v jednom cyklu každý pracovní den po dobu dvou týdnů. Jsou pod stálým dohledem zdravotní sestry a zhruba za hodinu a půl mohou odejít domů. Uleví se jim a nějaký čas zase mohou žít bez bolestí.

KOMPLEXNÍ PÉČE NA JEDNOM MÍSTĚ

Chirurgická ambulance v Brně – Josefské poskytuje kromě infuzní terapie komplexní diagnostickou a terapeutickou péči v případě akutních či chronických chirurgických obtíží. Pacienti sem přicházejí s úrazy, popáleninami či zlomeninami. Ale také například s onemocněním střev a konečníku, žlučníku či s nutností odstranění mateřských znamének. Ambulance pacientům nabízí nejen profesionální zázemí zdravotnické péče, ale také bezbariérový přístup, krátké čekací lhůty, a to všechno pod jednou střechou.

Ke stažení

Popis Dokument Odkaz
Chirurgická ambulance v Brně - Josefské navyšuje po rekonstrukci kapacitu Brno, 2. 12. 2020
pdf (181.5 KB)