Tisková zpráva

Rychlé vyhledání produktu

Vybrat kategorii nebo podkategorii

Člověk v náhradách aneb technika slouží medicíně

Výstavu Člověk v náhradách aneb technika slouží medicíně, jejíž vznik podpořila i Skupina B. Braun, je v Národním technickém muzeu k vidění až do 4.3.2018. Výstava seznamuje návštěvníka s historií i současností protetiky, ukazuje možnosti, perspektivy i meze náhrad lidského těla a zachycuje jedinečnost výsledků propojení jednotlivých oborů medicíny, vědy a techniky.

Výstava vznikla ve spolupráci s Univerzitou Karlovou a Národní lékařskou knihovnou. Zapojili se soukromé společnosti, instituce i jednotlivci, kteří na výstavu zapůjčili své produkty.

Na výstavě se návštěvníci seznámí se současnými možnostmi medicíny. Poznají, jak lidé pomocí přístrojů posouvají omezení svého těla a co je možné plnohodnotně či částečně v lidském těle nahradit. Uvidí, k jakým úspěchům v posledních desetiletích díky spolupráci odborníků z oblasti lékařství, elektroniky, kybernetiky, mechaniky, statiky či designu došlo. Mohou porovnat současné možnosti s historií  i poznat další směřování jednotlivých oborů.

Na přípravě výstavy se podílely desítky špičkových odborníků napříč obory. „Jsem moc rád, že jsme mohli být součástí tak unikátního projektu. Na výstavu Člověk v náhradách jsme poskytli náš nejmodernější dialyzační přístroj Dialog IQ, který nahrazuje funkci ledvin. Dále pak náhradu tvrdých plen mozkových, jež se používá zejména při úrazech hlavy nebo při onkologických operacích, kdy je potřeba nahradit část tkáně tvořící obal mozku nebo nejmodernější kýlní síťky nezastupitelné při operaci kýly a podobně. Nyní chystáme workshop na téma normotenzní hydrocefalus, který uspořádáme právě v prostorách výstavy,“ říká MUDr. Alan Munteanu, člen vedení Skupiny B. Braun.

Výstava ve dvanácti sekcích a stovkách exponátů srozumitelnou formou prezentuje celé spektrum funkčních i estetických náhrad lidského těla od protéz končetin, zubních, cévních či prsních implantátů přes náhrady funkce ledvin, jater, slinivky, srdce či plic, po nervovou stimulaci či kompenzaci hlasu, sluchu a zraku. Je zde k vidění sluchadlo Bedřicha Smetany i nejnovější kochleární implantáty nahrazující sluch; experimentální srdeční čerpadlo, zkoušené v 70. letech v Brně i současná „umělá srdce“ HeartWare a HeartMate; dřevěné nohy a ruce i současné bionické protézy; Alwallovu umělou ledvinu, která zachraňovala životy prvním dialyzovaným pacientům v Praze i nejnovější dialyzační přístroje, schopné zčásti nahradit funkci ledvin i jater, jejichž pokročilá technologie dovoluje napodobit očišťovací funkci ledvin téměř jako u živého orgánu. 

Spot k výstavě