Den stomiků otevře dveře stomických poraden
V sobotu 2. října se v rámci Světového dne stomiků otevřou od 9 do 12 hodin dveře vybraných stomických poraden.
V rámci hesla „Máme svá práva“ budou zdravotníci poskytovat veškeré dostupné informace, novinky, trendy a možnosti v oblasti umělého vývodu z těla. „Přijít může kdokoliv. Přímo stomičtí pacienti, jejich příbuzní nebo pacienti, které teprve operace čeká a potřebují odbornou predoperační edukaci. Nemusí to být zdaleka jen naši pacienti,“ říká stomická sestra z ambulance B. Braun na Budějovické v Praze Vladimíra Charvátová.
Umělý vývod zůstává i dnes stále tabu
Stomie je zjednodušeně umělý vývod z trávicího traktu. Jde o otvor, kterým je vyveden dutý orgán na povrch těla. Nejčastěji to bývá tlusté střevo (69 %), tenké střevo (18 %) nebo močové cesty
(9 %). K otvoru je připojen sběrný sáček, do kterého je odváděna moč nebo stolice. V Česku je nyní zhruba 14 tisíc stomiků. „Bohužel umělý vývod zůstává stále přes veškeré osvětové snažení dost tabu. To je trvalá největší výzva pro české stomické zdravotnictví. Stále má mnoho lidí pocit, že umělým vývodem končí život. Bojí se jít k lékaři, co kdyby náhodou právě u mě diagnóza skončila stomií. Cestu ke zlepšení vidíme hodně v edukaci zdravotníků, kteří by měli být ti, kteří problematiku stomie detabuizují jako první. Bohužel jsou hodně vytíženi a na osvětu jim nezbývá čas. I proto se nyní hodně zaměřujeme na edukaci budoucích sestřiček už na zdravotních školách a mediků na univerzitách,“ říká Štěpánka Kovaříková, předsedkyně ILCO, největší české organizace sdružující stomiky, která sama stomii má. Jednou z osvětových aktivit je například i vydání nového kalendáře na rok 2022 o stomicích, ale nejen pro stomiky. Kalendář představuje 14 hrdinů, kteří se nebáli jít s kůží na trh a nechali se vyfotit s viditelným stomickým sáčkem nebo šrámy, které operace, související s vývodem, zanechaly na jejich těle.
Den otevřených dveří pro současné i budoucí stomiky a jejich příbuzné
Světový den stomiků se koná každé tři roky už od roku 1993. Letos jde o jubilejní 10. ročník. V rámci dne otevřených dveří lze v ambulancích B. Braun v Brně, Olomouci, Praze a Hradci Králové probrat se specializovanou stomasestrou prakticky cokoliv. „Těm, které vyvedení stomie teprve čeká, vysvětlíme princip stomie, představíme stomické pomůcky, tedy sáčky a další příslušenství a prakticky ukážeme, jak bude péče o vývod vypadat. Období před operací je velmi důležité, protože vám pomůže novou situaci po operaci lépe zvládnout. Informace jsou velmi důležité i pro příbuzné, protože ty jsou nedílnou součástí celého procesu,“ vysvětluje stomasestra Vladimíra Charvátová. U pacientů, kteří už stomii mají, stomická sestra zhodnotí její stav, budou nachystány informace o terapeutických i technologických novinkách, praktické ukázky nejlepší péče o stomii i o kůži v okolí vývodu, ale také trendy ze světa a novinky v oblasti zdravotního pojištění. „I my se chceme podílet na odbourávání tabu vycházející z intimity celého tématu, a proto budeme rádi za co největší počet lidí, kteří se na stomii přijdou zeptat,“ zve každého se zájmem o informace ke stomii na Světový den stomiků Vladimíra Charvátová. Na místě bude k dispozici i nutriční terapeutka, která zájemce vyšetří
a doporučí vhodnou nutriční skladbu stravy. „I když stomici mají svou stomii už dlouho, umějí o ni pečovat a v problematice se orientují, je vždy vhodné být v kontaktu se stomasestrou. Praktický lékař je příliš vytížen na to, aby měl tolik informací, jako mají specializované stomické poradny. Stomasestra zná nejčerstvější novinky v oboru, umí odborně zhodnotit stav stomie a také například přesně ví, kolik a co může předepsat, aby pojišťovna vše uhradila,“ vysvětluje Vladimíra Charvátová. Výhodou návštěv stomických poraden je také možnost potkat se s ostatními pacienty se stomií a sdílet s nimi své zkušenosti.
Prevencí v boji proti růstu počtu stomií
Příčin zavedení stomie může být mnoho. Jednou z nejčastějších jsou onkologická onemocnění, tedy především rakovina tlustého střeva. „Musím říct, že se velmi zlepšila prevence a rakovinu tlustého střeva se daří zachytávat mnohem dřív než v minulosti. Prevenci tohoto onemocnění považujeme za hlavní cestu ke snižování počtu stomiků,“ doplňuje předsedkyně ILCO Štěpánka Kovaříková. Do roku 2015 byla Česká republika první na světě v počtu výskytů zhoubných nádorů tlustého střeva. V současné době má kolorektální karcinom klesající tendenci. Nyní je v Česku diagnostikováno zhruba 4 a půl tisíce nových onemocnění ročně.
SVĚTOVÝ DEN STOMIKŮ – den otevřených dveří 2.10.
Stomická poradna B. Braun Brno
Budova KLINIKA CAMPUS | 3. patro | Kamenice 811/32 | Brno – Bohunice
Kontakt/registrace: martina.novotna@bbraun.com | Tel. 734 417 017
Stomická poradna B. Braun Olomouc
V areálu nákupního centra Olomouc City (Globus) | 1. patro, zadní trakt
Pražská 255/41 | Olomouc
Kontakt/registrace: marek.dvornik@bbraun.com | Tel. 724 370 559
Stomická poradna B. Braun Praha
Nemocnice Budějovická | Zelená budova, přízemí | A. Staška 1670/80 | Praha 4
Kontakt/registrace: zuzana.silhankova@bbraun.com | Tel. 725 492 727
Stomická poradna B. Braun Hradec Králové
EUC klinika, střed - 1. patro | Bratří Štefanů 895 | Slezské předměstí | Hradec Králové
Kontakt/registrace: nadezda.vrabelova@bbraun.com | Tel. 776 320 025
Stomická linka B. Braun | Tel. +420 777 363 343
Odpovíme na veškeré dotazy týkající se stomie