Přes covid-19 zvládla dialýza v Teplicích nadprůměrný počet transplantací
Ačkoliv počet transplantovaných ledvin v roce 2020 klesl v ČR kvůli pandemii koronaviru zhruba o 10 %, Dialyzační středisko B. Braun Avitum v Teplicích hlásí mimořádná čísla. Loni se podařilo v Teplicích připravit a v IKEM následně transplantovat 8 pacientů. „Musím poděkovat jak odvážným pacientům, tak důslednému personálu, že se nenechali covidem zastavit. Je to nadprůměrný výsledek, který v první řadě zvedá kvalitu života našich pacientů,“ komentuje počet transplantací MUDr. František Švára, vedoucí lékař dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Teplicích.
Světový den ledvin letos vychází na 11. března a nefrologové vyzývají, aby lidé, kteří prodělali covid-19 s těžším průběhem, si nechali vyšetřit ledviny. „Lidé, kteří byli kvůli covid-19 hospitalizováni, by měli docházet na preventivní vyšetření ledvin. Ideálně 3 měsíce po úplném vyléčení a pak za další půl roku,“ apeluje MUDr. Martin Kuncek, ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum.
Pandemie v Teplicích transplantace nezabrzdila
Celkový počet 8 transplantovaných pacientů za rok 2020 je o 2 pacienty vyšší než dlouhodobý průměr za posledních 5 let. Všechny ledviny pocházely od zemřelých dárců, všechny transplantace proběhly v pražském IKEMu a všechny dopadly dobře. Nejstaršímu z osmi transplantovaných bylo v době zákroku 67 let, nejmladšímu 31 let. Klíčem k úspěchu byla důslednost, s jakou personál střediska usiloval za umístění na čekací listinu bez ohledu na překážky související s covid 19. Než se dialyzovaný pacient dostane na čekací listinu, musí absolvovat spoustu vyšetření počínaje třeba ultrazvukem, přes rentgen nebo CT. „V současné koronavirové krizi nejsou všechna tato vyšetření a související úkony zcela samozřejmé dostupné, řada těchto komplementárních oddělení omezila provoz na „urgentní, život ohrožující situace“, což kompletaci nutných předtransplantačních vyšetření oddalovalo. „Musím říct, že mě samotného počet transplantovaných překvapil. Výběr pacienta z čekací listiny k provedení transplantace je sice částečně dílem štěstí a náhody, ale i tak se jedná o skvělý výsledek a mám z něho upřímnou radost. Všem pacientům se daří dobře. Zvláště v dnešní době je pro ně velká výhoda také v tom, že nemusejí absolvovat komunitní dialyzační léčbu, můžeme je sledovat individuálně a riziko infekce koronavirem se tím zásadně snižuje,“ vysvětluje primář dialyzačního střediska MUDr. František Švára.
Domácí hemodialýzu zdravotnická krize zpomalila
Co covid v Teplicích zpomalil, byl program domácí hemodialýzy. Dialyzování pacienti musí pravidelně dojíždět 3x týdně na zhruba 5 hodin do dialyzačního střediska. Když se však s přístrojem určeným pro domácí používání naučí pracovat, upraví si režim podle sebe a dialyzují se doma. „Domácí hemodialýza je v Česku na vzestupu na my se na ni tady v Teplicích hodně soustředíme. Je to opět ale do jisté míry nadstavba nad běžnou hemodialýzu, která je vinou pandemie zabrzděná. Ale ani tady se nechceme nechat úplně zastavit. V průběhu března bychom chtěli edukovat dalšího pacienta, který by postupně měl přejít na domácí hemodialýzu přístrojem Physidia S3,“ vysvětluje primář Švára. Pacienti dostanou domů speciální dialyzační přístroj, který se naučí obsluhovat a pravidelnou dialýzu absolvují ve svém domácím prostředí. „Domácí dialyzační přístroj je velkým pomocníkem hlavně pro aktivní a pracující pacienty, kteří tak získají daleko větší svobodu a řídí si čas, kdy se budou dialyzovat,“ popisuje primář Švára. K používání monitoru je třeba určitá manuální zručnost, základní technická dovednost a chuť učit se novým věcem. Dále je nutné, aby měl pacient ve svém bytě vyčleněné místo na dialyzační přístroj, křeslo a prostor na skladování potřebného zdravotnického materiálu. Podle platných právních předpisů je také nezbytné, aby byl v průběhu domácí hemodialýzy přítomen proškolený asistent, kterým bývají nejčastěji partneři.
Rok na dialyzačním středisku s covid-19
Při jarní vlně neonemocněl na dialýze B. Braun Avitum v Teplicích díky přijatým opatřením ani jeden pacient a ani jeden člen personálu. První pozitivní pacient přišel až v říjnu minulého roku. Od té doby do současnosti se na středisku nakazilo 26 pacientů z celkově 85 dialyzovaných a 7 sester. „Pokud to bylo možné, tak jsme se velmi snažili zvládnout dialýzou a současnou infekci koronavirem v běžném ambulantním provozu. To je cesta, jak může i ambulantní zařízení pomoci přetíženým nemocnicím. Těžké případy jsme samozřejmě odesílali do Nemocnice Teplice,“ popisuje rok s covidem primář Švára. Z 26 nakažených 7 lidí zemřelo. Úmrtnost cca 25 % dialyzovaných pacientů na infekci virem Civid 19 odpovídá celorepublikovému průměru. „Jsou to samozřejmě velmi smutné události, protože jsme běžně s těmito lidmi v kontaktu 3 x týdně několik hodin a svým způsobem tvoříme takovou jednu rodinu. Mě nejvíce na této nemoci překvapuje její nepředvídatelnost. Zatímco někteří mladší pacienti měli těžký průběh, měli jsme nakaženy i polymorbidní seniorní pacienty, kteří to zvládli velmi dobře,“ popisuje překvapivé momenty primář Švára.
V době stavby nového střediska B. Braun Avitum v Teplicích v letech 2018-2019 nemohl nikdo předvídat příchod pandemie koronaviru, nicméně vnitřní prostorové uspořádání se ukázalo jako velmi prozíravé. Dialyzační středisko mimo “běžných“ dialyzační míst disponuje 4 izolovanými dialyzačními boxy se zvláštním vchodem do budovy. „Oddělené je vše včetně vzduchotechniky a vzhledem k tomu, že jsme nikdy neměli více jak 4 covid pozitivní pacienty najednou, toto řešení plně dostačuje a nemuseli jsme pro covid pozitivní pacienty vyčleňovat samostatnou směnu,“ doplňuje primář Švára. Dialyzační středisko B. Braun Avitum v Teplicích také samo trasuje kontakty nakažených. “Vypracovali jsme si i systém našeho interního trasování. Pokud se mezi našimi pacienty objeví nový případ covid-19, vždy izolujeme i ty spolupacienty nakaženého, se kterými byl v nejužším kontaktu na středisku nebo při dopravě na středisko. Samozřejmostí je používání ochranných pomůcek jak personálem, tak i pacienty,“ uzavírá primář střediska František Švára
Světový den ledvin 2021
Letošní světový den ledvin připadá na 11. března a stejně jako loňský rok probíhá zcela jinak než předešlé ročníky. Za normálních okolností by se otevřely dveře prakticky všech nefrologických ambulancí a dialyzačních středisek po celém Česku pro bezplatné vyšetření bez objednání. Pandemie koronaviru kontaktní podobu Světového dne ledvin ovšem znemožňuje. Nefrologové po celém Česku tak vyzývají všechny lidi, kteří prodělali covid-19 s těžším průběhem a byli hospitalizováni, aby kontaktovali svého praktického lékaře s žádostí o preventivní vyšetření ledvin. „Vyšetření není složité a mělo by proběhnout 3 měsíce od uzdravení a pak znovu po zhruba šesti měsících. Bez těchto preventivních vyšetření se bude stav ledvin v české populaci zhoršovat, protože virus skutečně může ledviny poškodit a bez prevence se o tom nemusí docela dlouho vědět,“ vysvětluje ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum MUDr. Martin Kuncek. Všichni ostatní si mohou své ledviny otestovat alespoň na dálku pomocí webu www.ledvinovakalkulacka.cz. Pokud komukoliv vyjde, že je v rizikové skupině, i on by měl po svém praktickém lékaři požadovat preventivní vyšetření.