Tisková zpráva

Rychlé vyhledání produktu

Vybrat kategorii nebo podkategorii

Rok po otevření Domov s úsměvem B. Braun Omnia ve Slavkově u Brna rozšiřuje kapacitu.

Rok po zahájení provozu budovy B. Braun OMNIA ve Slavkově u Brna má Domov s úsměvem, určený především pro dialyzované seniory, naplněnou kapacitu.

„Nyní zde máme trvale ubytováno 32 seniorů, kteří jsou tu také dialyzováni. Kapacita se zaplnila velmi rychle, proto ji nyní rozšiřujeme o další 4 místa.  Jsme rádi, že se potvrdil náš předpoklad, že tato služba v Česku chyběla, ale ještě raději jsme za to, že se u nás lidé cítí dobře,“ říká MUDr. Martin Kuncek, ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum CZ/SK.

 

Evropský unikát

Přestavba budovy bývalého Lázeňského domu trvala 16 měsíců a přišla na 100 milionů korun. Kombinace seniorského bydlení Domova s úsměvem se supermoderní dialýzou zahájila po rekonstrukci provoz v srpnu 2016. Podobné kombinované zdravotnické zařízení je v Česku unikátem a v Evropě na stejném principu zatím funguje pouze jediné v Rakousku. „Mimořádnost této koncepce nám potvrdilo i prvenství v soutěži INNOVATION AWARD 2016, kde byl Domov s úsměvem mezi 60 dalšími projekty z celého světa vyhodnocen jako nejúspěšnější a pro své obyvatele nejpřínosnější,“ popisuje úspěch v celosvětové soutěži vyhlášené koncernem B. Braun MUDr. Martin Kuncek. Uvedením do provozu tu však invence nekončí. „Máme pořád spoustu plánů, jak bychom ještě mohli našim klientům prospět, aby se tu cítili dobře. Momentálně asi nejvíce budujeme víceúčelovou zahradu. Nejsme jen zdravotnickým zařízením, ale snažíme se být domovem v pravém slova smyslu,“ vypočítává budoucí záměry MUDr. Aleš Hrubý, vedoucí lékař zdravotnicko-sociálního komplexu B. Braun Omnia.. Během roku provedli zdravotníci v B. Braun Omnia na dialyzačním středisku 7 tisíc ošetření a rehabilitačním a fyzioterapeutickým traktem otevřeným pro širokou veřejnost prošlo přes 30 tisíc lidí.

 

Řada pacientů se tu postaví znovu na nohy

Dialyzační středisko ve Slavkově u Brna existuje již od roku 1994 a v současné budově je od roku 1998. „Během let jsme byli stále konfrontováni se zdravotními i sociálními problémy dialyzovaných seniorů. Při současné pokročilé a dostupné zdravotní péči se dialýzy dožívá stále více pacientů, kteří by dříve zemřeli v mladším věku. Pak takovému seniorovi může být i 80 až 90 let a řeší řadu komplikací. Mnoho lidí je například kvůli přidruženému diabetu po amputaci končetiny a dojíždět za této situace třikrát týdně do dialyzačního střediska pro ně bývalo velké trápení. Nezbývala jim mnohdy energie na žádné koníčky a prostor na přátele a rodinu. Byli utrmácení a izolovaní a v daleko větší míře závislí na pomoci svého okolí. Jsme pro ně dobrou alternativou,“ myslí si vedoucí lékař MUDr. Aleš Hrubý. Nezřídka tu jsou zdravotníci svědky toho, že se původně jen ležící člověk posadí a poté i rozchodí. Každý klient má individuální plán, který se týká zdravotní péče, rehabilitačního programu, jídelníčku na míru i přání ohledně trávení volného času. Klienti si chodí zacvičit, slaví narozeniny, pečou cukroví a perníky nebo posedí u ohně. V areálu se zpravidla každý týden konají divadelní představení, dětské akce nebo koncerty. 

 

Mezigenerační setkání je věnována mimořádná pozornost

V Domově s úsměvem se třeba vyhlašují výsledky výtvarné soutěže mateřské a základní školy, na zahradě se sází společně stromy a již nyní tu existují záhony, o které spolu pečují děti i senioři. Na dalších místech jsou motýlí a hmyzí domečky. „Momentálně se soustředíme na to, abychom na zahradě vybudovali pro klienty zpevněné stezky, aby ji mohli využívat i ti méně pohybliví. Připravujeme hřiště pro pétanque a pořizujeme zahradní nábytek,“ komentuje současné projekty doktor Hrubý. Po zvelebení venkovního prostoru může přijít na řadu plánovaná kavárna nebo nutriční poradna pro širokou veřejnost.

 

Domácí dialýza i nutriční poradenství

Starostlivé péče se nedostává jen ubytovaným klientům, ale zažívají ji i ostatní pacienti dialyzačního střediska. Jsou mezi nimi například i Zuzana Oujezdská a Luděk Zelený, kteří se při Světovém dni ledvin zavázali s pomocí místního nutričního poradce zhubnout, aby mohli být zařazeni na listinu čekatelů na transplantaci. „Pan Zelený na sobě velmi pracuje a blížíme se ke kýženému cíli,“ hodnotí výsledky hubnoucích pacientů primář Aleš  Hrubý. Mezi nefrologickými pacienty je jich také 18 s peritoneální břišní dialýzou. Ti se, pokud vše dobře jde, dialyzují doma a zázemí mají na zdejším středisku. „Naučíme je i jejich rodinné příslušníky proceduru bezchybně provádět a řešíme s nimi případné komplikace. Je tu třeba velmi důležité předejít infekcím trvale zavedeného katetru. Běžně věnujeme pacientovi při takové přípravě 50-60 hodin,“ uzavírá MUDr. Aleš Hrubý.