Vyzrajte na své chutě
Anorexie znamená nechutenství a řadí se k nejčastějším symptomům, které se během onkologické léčby projeví. Neklesejte na mysli a pamatujte si, že se vám ve většině případů několik týdnů po ukončení léčby chuť k jídlu vrátí. Zároveň nezapomeňte na to, že každý člověk reaguje jinak, tudíž není možné sestavit univerzální časový plán, kdy se vám chuť k jídlu vrátí.
Co můžete s anorexií dělat?
14 tipů, jak se zbavit anorexie:
1. Jednotlivá jídla si naplánujte dopředu. Vyhnete se spěchu nebo improvizaci, které ovlivňují příjem potravy a vedou k méně vyvážené a méně hodnotné stravě.
2. Jezte méně, zato častěji. Rozdělte si jídlo během dne, např. si dejte něco každé 2–3 hodiny.
3. Jezte malé porce. Nesnažte se naplnit si žaludek obrovskými talíři jídla. Tím akorát zhoršíte své nechutenství.
4. Pamatujte, že je důležité, abyste jedli výživné pokrmy. Měli byste tedy svůj jídelníček obohatit o jednoduché potraviny, jako jsou sýry, vařená vejce, luštěniny, ořechy, oleje a omáčky.
5. Využijte momentu, kdy máte hlad, a jezte! Neřiďte se hodinami! Po bytě na sebe narafičte výživné svačinky, díky nimž toho nenásilně víc sníte.
6. Během jídla moc nepijte, naplnili byste si žaludek tekutinami, a nakonec toho snědli méně. (Upozornění: Neberte na toto doporučení ohled, pokud trpíte suchem v ústech.)
7. Vytvářejte si nové recepty, vyzkoušejte neobvyklé potraviny, nové příchutě, používejte koření, byliny apod., aby ve vás jídlo budilo chutě. Vyhněte se jednotvárnosti!
8. Najděte si jídla, která jsou chutná, ale jemná s měkkou strukturou. Konzumace jídel, která vyžadují spoustu žvýkání, není tou nejlepší volbou. Pokud je jídlo tuhé, brzy se unavíte a přestanete jíst.
9. Řešením pro nenáročnou konzumaci je i mixované jídlo. Sáhněte po výživných a tučných krémech.
10. Jídla, na které jste měli dříve chuť, vám teď nic neříkají. To se děje i proto, že si tato jídla často spojujeme s momenty léčby, s určitými prožitky. Dejte si pozor, abyste své oblíbené jídlo nenaplánovali na den aplikace léčby, abyste si ho do budoucna neznechutili.
11. Při běžném provozu se mezi jídly snažte jíst a pít kalorické svačinky:
Energetické nápoje:
- Přírodní ovocné šťávy
- Kefírové mléko
- Mléko a ovocná smoothie, nápoje z mandlového mléka apod.
Malé domácí výživné svačinky:
- Jogurt s ořechy a medem
- Chléb nebo toasty s máslem
- Karamely
- Sekané ořechy
- Losos a sýr
- Arašídové máslo
12. Než jdete spát, zkuste sníst něco malého.
13. Během jídla si vytvořte příjemnou atmosféru. Jezte ve společnosti své rodiny nebo přátel. Hezky si prostřete, zapalte si svíčky – udělejte zkrátka cokoli, co vás potěší.
14. Pokud z jídla nezískáváte dostatek živin, poraďte se svým lékařem nebo nutričním terapeutem o zařazení perorálních nutričních doplňků do vaší běžné stravy, které vám mohou tito specialisté i předepsat, a vy je pak získáte za částečně hrazenou cenu.
Obrátit se můžete na Nutriční ambulance B. Braun Plus. Kompletní seznam nutričních ambulancí v ČR naleznete také na https://skvimp.cz/nutricni-ambulance/.