Úbytek hmotnosti Bude vám lépe

Rychlé vyhledání produktu

Vybrat kategorii nebo podkategorii

Co pomůže, když hubnete

Úbytek hmotnosti představuje jeden z nejčastějších problémů spojených s rakovinou nebo její léčbou. Je také neblahou předzvěstí podvýživy, či dokonce kachexie. Proto byste měli věnovat zvýšenou pozornost svému hubnutí, a to ihned, jak si jej poprvé všimnete.

Úbytek hmotnosti se většinou projeví jako důsledek samotné rakoviny, může být ale způsoben i dalšími potížemi, kterým může onkologický pacient čelit.

 

Fyzické projevy

  • Únava
  • Bolest

Psychické potíže

  • Stres
  • Deprese
  • Úzkost

Vedlejší účinky léčby

  • Sucho v ústech
  • Nevolnost
  • Změny čichu a chuti

Čím více o těchto důvodech hubnutí víte, tím lépe jim dokážete čelit. Odborná rada vám může pomoci zjistit, co se ve vašem těle děje, a zorientovat se v tom, jak se v dané situaci zachovat.

 

10 tipů, jak vyzrát na úbytek hmotnosti

  1. Hubnutí můžete účinně bránit tím, že budete jíst častěji menší, ale kaloricky vydatné porce.
  2. Udělejte si plán jídel včetně jejich kalorických hodnot, budete mít lepší přehled o příjmu kalorií.
  3. Jezte energeticky vydatná jídla bohatá na tuky a kalorie, např. vysokotučné mléčné výrobky a arašídové máslo; vyhněte se dietním potravinám. Pokud trpíte nedostatečnou funkcí slinivky, upravte odpovídajícím způsobem příjem enzymů.
  4. Vsaďte na omega-3 mastné kyseliny z rybího tuku, jsou velmi prospěšným zdrojem živin. Doporučuje se konzumace potravin s těmito specifickými tuky.
  5. Ke svým běžným pokrmům dodejte kalorie.
  6. Místo vody nebo čaje si dejte třeba smoothie, koktejly z plnotučného mléka, polévky nebo ovocné šťávy.
  7. Dopřejte si proteiny z masa, ryb, mléčných výrobků, vajec a luštěnin, nebo velmi hodnotné syrovátkové a mléčné proteiny, případně z kombinace brambor a vajec.
  8. Obohaťte svou stravu práškovými proteinovými a maltodextrinovými přípravky nebo jinými doplňky stravy či potravinami pro zvláštní výživu.
  9. Při plánování strategie pro udržování a zvyšování hmotnosti se vždy poraďte se svým lékařem nebo nutričním terapeutem.
  10. Chuť k jídlu můžete povzbudit také fyzickou aktivitou, například cvičením nebo krátkými procházkami. Poraďte se se svými ošetřujícími zdravotníky.