Zvracení Bude vám lépe

Rychlé vyhledání produktu

Vybrat kategorii nebo podkategorii

Pozor!

Dělá se vám někdy špatně? Některým onkologickým pacientům ano. Zvracení může vyvolat onkologická léčba, léky nebo samotný nádor. Může se dostavit ihned po léčbě nebo o 3–4 dny později.

Ke zvracení může dojít, i když máte prázdný žaludek, pak dávíte naprázdno. Je to nepříjemné a bolestivé, pacientovi to brání v dostatečném příjmu potravy a potřebném přísunu živin. Dávejte si proto pozor!

Zde je 8 doporučení, jak zvládnout zvracení

Protože žaludek neudrží jídlo ani pití, ztratíte spoustu tekutin. Snažte se nicméně dostatečně pít, abyste nepřicházeli o další ionty. V případě dehydratace se doporučují iontové nápoje nebo rehydratační roztoky, které potřebné ionty obsahují.

  1. Noste pohodlné volné oděvy, které vás v břišní oblasti netísní.
  2. Po zvracení si vypláchněte ústa.
  3. Jakmile zvracení ustane, po malých doušcích upíjejte čiré tekutiny, jako vodu nebo bujon. Po jídle a pití seďte vzpřímeně.
  4. Jakmile se můžete napít, aniž byste obsah obratem vyzvraceli, zkuste nápoje, které váš žaludek snese, třeba heřmánkové, fenyklové nebo zázvorové čaje. Pokud snesete jemné ovocné a zeleninové šťávy, dodají vám i nějaké kalorie.
  5. Když se cítíte lépe, zařaďte na jídelníček i pevnější potraviny. Sušenky jsou snadno stravitelné.
  6. Místo tří velkých porcí zkuste během dne jíst víc menších porcí.
  7. Riziko zvracení snížíte i tak, že předejdete nevolnosti.
  8. Pokud zvracení významně ohrožuje stav vaší výživy a hrozí vám dehydratace, požádejte svého lékaře o předpis na léky proti zvracení. S lékařem se poraďte i v případě, že zvracíte déle než jeden až dva dny.