Zácpa: 5 užitečných tipů
Zácpa je nepříjemný a nezdravý stav. Malý pohyb střev a tuhá stolice ztěžují řádný příjem živin. Kvůli zácpě trpíte plynatostí, bolestmi břicha a následně se dostaví i nevolnost. Důvody zácpy zahrnují vedlejší účinky chemoterapie, další léky (např. proti bolesti), malý přísun tekutin nebo nízkou fyzickou aktivitu. Zácpa je opakem průjmu.
Jak můžete uzpůsobit stravu, aby se věci doslova „daly do pohybu“?
Co pomáhá proti zácpě?
1. Hodně pijte!
Přísun tekutin může být nejdůležitější. Aby střevní peristaltika (pohyb střevní stěny umožňující vyprazdňování) správně fungovala, dostatečně pijte. Někteří lidé dávají při léčbě zácpy přednost teplým nápojům, zkuste tedy kávu, čaj nebo polévku. Denně vypijte alespoň 1,5 litru tekutin. Buňky a orgány potřebují být hydratovány, aby mohly správně pracovat.
Na zácpu je zvlášť účinná vláknina. Pozor: Pokud jsou vám v rámci léčby podávány opiáty, vlákninu z jídelníčku zcela vyřaďte, protože u opiátů může zesílit vedlejší účinky, a to s vážnými důsledky!
Vhodným zdrojem vlákniny je celozrnné pečivo a cereálie, syrové ovoce a zelenina, sušené ovoce, fazole a ořechy. Pozor: Bez dostatečného přísunu tekutin může vláknina zácpu zhoršit. Vláknina vám prospěje pouze tehdy, pokud zároveň pijete dostatek tekutin. Pokud chcete přejít na jídelníček s vysokým obsahem vlákniny, na který jste nebyli zvyklí, postupujte pomalu, aby se vaše tělo dokázalo přizpůsobit.
2. Pohybujte se
Na trávení může mít pozitivní vliv fyzická činnost. Zeptejte se proto svých ošetřujících lékařů, jaké cvičení nebo aktivita je pro vás vhodná.
3. Zkuste sušené švestky
Sušené švestky hodně pomůžou. Už jste o tom slyšeli? Na den namočte tři sušené švestky. Pak je pořádně rozžvýkejte a vypijte vodu, v níž jste je namáčeli. Zní vám to divně? Můžete místo toho vypít jednu až dvě sklenice nefiltrovaného švestkového džusu.
4. Veďte si záznam o vyprazdňování
Pokud si nejste jistí, zda zácpou trpíte či nikoli, veďte si o vyprazdňování záznam. Tak jasně uvidíte jakékoli změny. Pokud jste za dva dny nebyli na stolici, ihned se poraďte se svým lékařem. Třeba vám doporučí speciální doplněk, projímadlo nebo přípravek na změkčení stolice. Nikdy si, prosím, nic neordinujte sami.