Dokážou emoce ovlivnit vaše stravovací návyky?
Onemocnět onkologickou chorobou bývá emočně stresující pro nemocného i jeho blízké. Pacient prochází životní zkouškou, kterou provází řada nejistot a obav. Velmi častým doprovodem léčby onkologické nemoci proto bývají poruchy nálady, poruchy spánku i poruchy v příjmu potravy.
Změny ve stravování jsou ovlivněny nejen samotnou onkologickou léčbou, ale psychickým stavem pacienta. Po celou dobu léčby je pacient vystaven obrovské emoční zátěži, emočním výkyvům a změnám ve svém prožívání. V nitru pacienta se střídají emoce, jakými jsou zlost, lítost, obavy, strach, nejistota, bezmoc, bezradnost, smutek, ale i úleva a pocit štěstí a naděje, pokud se léčba vyvíjí dobrým směrem. Dlouhodobě je tak pacient vystaven neskutečnému množství silných emocí, vnitřního napětí a stresu, které je nucen jeho organismus tělesně i duševně zpracovat.
Emoce a stres jsou velmi úzce propojené s motivací k příjmu potravy, s vnímáním pocitu hladu a sytosti, i se změnami v chutích k jídlu. Často se stává, že lidé procházející onkologickou léčbou ztrácí motivaci dodržovat pravidelný stravovací režim, trápí se nechutenstvím, nevolnostmi, ojediněle i záchvaty emočního přejídání.
V průběhu onkologické léčby proto nezapomínejte na svoje emoce!
Zjistěte si, jak onkologická léčba obvykle probíhá. Budete-li lépe vědět, co Vás čeká, nebudete reakcemi Vašeho těla během léčby tolik překvapeni. Naslouchejte svému tělu i duši, jeho potřebám, pokuste být k sobě vnímaví a vlídní. Aktivně hledejte možnosti ke klidu a odpočinku, nepřetěžujte se, ale pokud to bude možné, aktivně naplňujte svůj volný čas.
Pokuste se odsunout ostych a využijte pomoci a podpory, která se Vám nabízí. Vaši blízcí ocení, pokud si o pomoc řeknete i sami. Budou se cítit ve Vaší léčbě důležití a budou ji lépe snášet.
Pomoc a podpora
Mít nablízko pomoc a podporu svých blízkých
V čem Vám mohou pomoci?
- Vypovídat se
- Sdílet obavy, negativní pocity a myšlenky
- Uvolnit napětí, vyplakat se
- Zmírnit pocit osamělosti
- a mnoho dalšího...
Mít nablízko pomoc a podporu na telefonu
V čem Vám mohou pomoci?
- Vypovídat se
- Uvolnit emoční napětí a vyplakat se
- Nasměrovat Vás k dostupné pomoci v místě Vašeho bydliště
- Zprostředkovat kontakty na odborníky
- a mnoho dalšího
Mít nablízko pomoc a podporu klinického psychologa a psychoterapeuta, který pracuje s onkologicky nemocnými
V čem Vám mohou pomoci?
- Vypovídat se
- Uvolnit emoční napětí a vyplakat se
- Nasměrovat Vás k dostupné pomoci v místě Vašeho bydliště
- Zprostředkovat kontakty na odborníky
- a mnoho dalšího
Většina okresních nemocnic, ve kterých probíhá onkologická léčba, Vám předá kontakt na nemocničního klinického psychologa, který pracuje za úhradu zdravotní pojišťovnou.
Osvědčený kontakt na klinického psychologa, který má mnohaleté zkušenosti s psychoterapeutickou léčbou onkologicky nemocných i jeho rodinných příslušníků.
- Mgr. Jana Žmolíková; jana.zmolikova@email.cz; www.zmolikova.cz. Péče je poskytovaná diskrétně, v soukromé praxi a není hrazená zdravotní pojišťovnou.
Mít nablízko pomoc a podporu odborných sdružení a pacientských spolků, které pracují s onkologicky nemocnými.
V čem Vám mohou pomoci?
- Poskytnou Vám informace. Pořádají vzdělávací kurzy týkající se onkologických nemocí, realizují odborné přednášky a konference. Publikují odborné brožury a newslettery, jsou podporovatelé vědy a výzkumu.
- Poskytnou Vám a Vašim blízkým odborné konzultace
- Umožní Vám účast na podpůrné skupinové terapii s pacienty s podobnou diagnózou
- Umožní Vám účast na organizovaných výletech či rekondičních pobytech pro onkologické pacienty
Pacientské spolky působí nejčastěji v Praze a okresních městech. Většina aktivit pacientských spolků je finančně podporována sponzory a pacienti je mohou využívat zdarma. Pro bližší informace o aktuálně nabízených službách navštivte web jednotlivých organizací.
- Maminy s rakovinou (Sdružuje „maminy“ napříč všemi druhy nádorových onemocnění, včetně těch méně známých či vzácných, maminysrakovinou.cz)
- Alen Praha (Sdružení žen s rakovinou prsu, alen.tym.cz)
- Aliance žen s rakovinou prsu (www.breastcancer.cz)
- Amelie (Psychosociální pomoc pro onkologicky nemocné a jejich blízké, www.amelie-zs.cz)
- Asociace mužů sobě (Sdružení pro muže s karcinomem prostaty, www.asmuso.cz)
- Jelimán (Podpora onkologickým pacientům a onkologickým pacientům v remisi, www.jeliman.net)
- Kapka 97 (Sdružení onkologických pacientů a přátel, kapka97.cz)
- LymfomHelp (Sdružuje a poskytuje rady pacientům s maligním lymfomem, jejich blízkým a přátelům, www.lymfomhelp.cz)
- Mnohočetný Myelom (Klub pacientů poskytující pomoc lidem, kterým do života vstoupil mnohočetný myelom, www.mnohocetnymyelom.cz)
- ONKO Unie (Sdružení podporuje pacientky s onkogynekologickými diagnózami, www.onko-unie.cz)
- Veronica (Sdružuje pacientky se zhoubným onemocněním endometria, vulvy, vaječníků, děložního hrdla a ženy s genetickou mutací BRCA 1 a BRCA 2, www.pacientska-organizace.cz)
Jaké jsou vedlejší účinky chemoterapie?
Byť ne všichni, většina lidí v různých fázích onkologické léčby trpí jedním nebo více vedlejšími účinky. Některé ovlivní vaši schopnost jíst nebo vaši chuť k jídlu. Nejčastějšími z nich jsou:
Obecná doporučení, jak se s následky léčby vyrovnat
Většině onkologických pacientů pomůže vědomí, že existuje několik způsobů, jakými mohou denně omezit nepříjemné vedlejší účinky léčby. Z lékařského pohledu je omezení vedlejších účinků pro dobré snášení onkologické léčby podstatné.
- Pokud vám již nechutná samotná voda, vyzkoušejte jiné nápoje nebo pokrmy s vysokým obsahem vody. Polévka, meloun a čaj obsahují spoustu vody a chutnají naprosto jinak. Sportovní drinky mohou také přijít k chuti. Můžete si připravit i vodu s ovocem nebo se šťávou.
- Pokud vám jídlo přijde nevýrazné nebo zatuchlé, dochuťte je bylinkami, kořením nebo omáčkami. Citron, česnek a bylinky mají silné aroma a hodí se do spousty pokrmů. Pokud musíte brát ohled na bolavá ústa či krk, jídla neokyselujte ani nekořeňte, dokud se rány nezhojí.
- Pokud se potýkáte s nepříjemnou pachutí v ústech, zkuste žvýkačky nebo peprmintové bonbony. Před jídlem si vyčistěte zuby, aby vám pachuť jídlo nekazila. Pokud zároveň trpíte bolestí v ústech nebo krku, použijte velmi měkký kartáček.
- Pokud máte problém se třemi jídly denně, zkuste místo toho šest menších.
- Pokud vám přestane chutnat maso, najděte si jiné zdroje proteinů. Vhodné jsou ryby, vejce, fazole, mléčné produkty, např. sýry, oříšky a proteinové koktejly. Poslouží i doplňky stravy nebo potraviny pro zvláštní lékařské účely.
- Pokud vám činí potíže polykání, máte bolavá ústa nebo vás bolí v krku, jídla si mixujte, aby se vám lépe polykala. I v tomto případě můžete využít doplňky stravy nebo potraviny pro zvláštní lékařské účely (např. nutriční drinky).